Jak zabavit děti na horách

07.08.2019

Jestliže jste rodiče menších dětí a vyrazili jste na výlet do hor, jistě znáte situace, kdy se vaše dítě ptá pořád dokola, kdy už tam budeme nebo si stěžuje, že ho to nebaví nebo ještě hůře, že už ho bolí nožičky. Celý výlet se změní v pofňukávání. A při příštím návrhu na procházku, vám sdělí, že nikam nejede a tak z dalšího výletu není nic.

Zkoušeli jsme děti různě motivovat a nakonec se nám nejvíce osvědčilo hledání pokladů

Naše hledání spočívá v tom, že děti během cesty plní různé úkoly, například přeskákat suchou nohou přes kameny v potůčku, přejit kládu dřeva a nespadnout, postavit domeček pro skřítka, hledat okousané šišky od veverky, najít kůru s chodbičkami lýkožrouta nebo třeba posbírat různé přírodniny a postavit z nich obrázek. Možností je spousta, stačí jenom improvizovat podle toho, v jaké lokalitě jste. Po splnění všech úkolů, jsme dětěm schovali v cílové stanici malou drobnost, kterou pak hledali. 

Pokud máte trochu více času na přípravu, po každém splnění úkolu můžete dětem dát / schovat nápovědu na papírku (písmeno), kde se poklad nachází. Po splnění všech úkolů mají děti všechny písmena a musí z nich poskládat slovo. Když jsme s dětmi byli na výletě na Jezevčí stezce v Beskydech, poklad byla zmrzlina z mlékárny Čeladenka (slova, které si děti poskládaly z nápověd na papírcích).

Také se nám osvědčilo dětem vytisknout nějaké pracovní listy, které pak plní na jednotlivých zastávkách. Na internetu je toho spousta. S lesní tématikou třeba tady.

A jak změnit to, že místo přemlouvání rodičů k výletu, vás budou přesvědčovat děti? U nás zafungovalo to, že ráno kluci našli vzkaz od skřítka hor, že poklad na ně čeká a kde ho hledat.

Za nápady 2016 | Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky