Krušné hory

29.08.2020

Po naší dovelené v Kokořínsku a v Českém Švýcarsku jsme se vydali ještě o kus dále na západ do Krušných hor. Chystali jsme se tady už dlouho, ale teprve letos se nám to podařilo realizovat.

To co mě nejvíce na Krušných horách zaujalo, byla krásná příroda plná rozkvetkých luk, všudypřítomný klid a zajímavá historie. V minulosti  tady  probíhala intenzivní těžba rud (stříbro, měď, železo, uran)  a pozůstatků hornictví je tady opravdu spousta. Dnes je také celá oblast pro svou jedinečnost zapsaná v seznamu UNESCO.

Jedním z míst, kde se snoubí krásy přírody s historií je důl Rolava ukrytý uprostřed lesů Rolavského vrchoviště. Tento bývalý cínový důl, kde pracovali váleční zajatci, dnes připomíná torzo pětipatrové budovy a pohnutá historie je tady cítit na každém kroku. Na Rolavu jsme se vydali na kole a nejen důl ale i samotná cesta patřili k vrcholům naší dovolené.

Dalším zajímavým místem je přírodní památka Vlčí jámy u Horní Blatné vzniklá odtěžením cínových rud. Díky specifickému mikroklimatu je tady i v parném létě poměrně chladno a ještě nedávno tady prý neroztával led ani během léta.

V celé oblasti je několik štol, které můžete navštívit a podívat se také do podzemí. My jsme si vybrali dvě - důl Mauritius a štolu Marie Pomocné na Mědníku.

Mauritius je historický cínový důl z poloviny 16. století. Poměrně dobrodružná prohlídka trvá asi hodinu a před vstupu dostanete pláštěnky, holínky a svítilny. Doporučuji si vzít teplé ponožky především pro děti. Část jdete opravdu vodou a při teplotě asi 7 stupňů promrznete dost rychle. 

Ve štole Marie Pomocné se v minulosti těžila stříbronosná měděná ruda a je dalším dokladem toho, jak těžký zde byl život. Kromě podzemí doporučuji prozkoumat i vrch Mědník, kde najdete kapli Neposkvrněného početí panny Marie a odkud je krásný výhled do okolí a také nedalekou bývalou vápenku Kovářská, zachovalou zříceninu závodu na výrobu vápna z poloviny 19.století.

Hornické památky tentokráte spojené s těžbou uranových rud najdete v Jáchymově. Naučná stazka Jáchymovské peklo připomíná život tisíců vězňů z pracovních táborů a neblahou historii celé oblasti. Stezka je dlouhá 8,5 kilometrů a my jsme prošli část okolo pracovního tábora Svornost a Mauthausenské schody

Po trochu ponuré procházce se můžete vydat na druhou stranu Jáchymova do údolí mlýnků, což jistě ocení hlavně děti, nebo dále prozkoumávat krásy místní přírody třeba procházkou Božídarským rašeliništěm nebo cestou na Klínovec.

Z Krušných hor je to kousek také do Karlových Varů, které jsme během dovolené navštívili a objevili několik zajímavých míst.

Za nápady 2016 | Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky