Slovinsko

19.07.2017

Slovinsko je stále tak trochu v pozadí za turisticky oblíbeným Chorvatskem, a přitom toho má hodně, co nabídnout. My jsme tady strávili dva týdny ubytovaní v přímořském Potroroži a troufám si říct, že jsme aspoň z části  zemi procestovali. 

Savinjský kraj

Cestou tam jsme se zastavili podívat na Stari grad Celje, což je rozlehlá zřícenina, kterou si můžete z velké části sami projít. Z věže je krásný výhled na okolní kopce. V areálu najdete také hezkou kavárnu s tématickým dětským hřištěm nebo také středověký kolotoč. V létě se na nádvoří koná řada kulturních akcí. 

Na cestě zpátky jsme navštívili bývalý klášter Žička Kartuzija. Dominantou jsou ruiny kostela. Obvodové zdi, které se dochovaly, spolu s provizorním oltářem dodávají místu jedinečnou tajemnou atmosféru. 

Přímoří

Nejkrásnějším obcí Přímoří je Piran. Středověké městečko leží na výběžku do moře. V bludišti úzkých uliček se můžete lehce ztratit a také objevit zajímavá zákoutí. Opakem je vzdušné náměstí otevřené až do přístavu. Najtede tady také historický maják, kostel nebo hradby, ze kterých je hezký pohled na celé městečko. Projít se můžete také po pobřeží až k jezeru Fiesa a stejnojmenné pláži. 

Přírodní park Strunjan je známý svým strmým skalní převisem. Krásná je také pláž nacházející se přímo pod převisem. Sestoupit k ní můžete po klikaté úzké uličce. Protože není tak snadno dostupná užijete si tady koupání v průzračném moři jen s hrstkou dalších odvážlivců. Park se částečně dá projít po pobřeží a potom také po převisu, kde cestou narazíte na majestátný bílý kříž. 

Dalším zajímavým výletem v Přímoří je návštěva Solného parku Sečovlje. Park má dvě části. V té první, nové, se stále zracovává sůl odpařováním z mořské vody a nachází se tady také menší lázně. Druhá starší část už je ponechána přírodě a je domovem různého druhu ptactva. Zajímavostí jsou polorozpadlé domky, které odakzují na někdejší původní účel plání. Projít si můžete obě části a starší areál je možné projet i na kole (k zapůjčení zdarma). 

Vnitrozemí

Škocjanské jeskyně jsou zapsáné jako přírodní a kulturní dědictví v seznamu UNESCO a rozhodně mají co nabídnout. Jedná se o rozsáhlý komlex vápencových jeskyní se spoustou závrtů a vodopádů. Můžete si zvolit jednu ze tří prohlídkových tras. My jsme se vydali podél řeky Reka. Částečně vede v podzemí a můžete si ji projít bez průvodce.  

Jedna z největších jeskyní je Postojna jama. Jedná se o komlex chodeb v několika patrech. Jedinečná je také tím, že na výchozí místo pěší trasy vás zaveze vláček, jediný svého druhu na světě. Toto je bezesporu největší atrakcí a ročně zde přiláká spoustu turistů. Dalším lákadlem je živočich (nazýván "Human fish" nebo "Baby dragon"), který žije v řece hluboko v jeskyni a stal se jedním ze symbolů tohoto místa.

Pokud se chcete vyhnout davům lidí, doporučuji navštívit jeskyni hned ráno. Stejně jako v Škocjanské jeskyni je i tady několik možných okruhů a různé kombinace lístků. Jednou z možností je také výhodná cena prohlídky nedalekého hradu Predjama (jezdí tady bezplatná kyvadlová doprava). 

Hrad je postavený před menší jeskyni, do které pokračovala obytná část. Toto sebou přinášelo řadu nešvarů a určitě se nejednalo o nejpříjemnější bydlení díky chladu, vlhkosti a následným plísním. Díky své poloze je hrad velmi fotogenický. Prohlídky jsou tady možné bez průvodce proto si toto jedinečné místo můžete vychutnat bez omezení. 

Hory

Před cestou na Vogel, který je jeden z vrcholů Triglavského národního parku, jsme se zastavili u vodopádu Savica. Vodopád je vysoký 78 metrů a vede k němu nenáročná trasa od jezera Bohinj.

A pak už jsme se vydali na vrchol. Nahoru se dá vyjet kabinkovou lanovkou a už sama cesta lanovkou je velký zážitek. Se stoupající nadmořskou výškou se také se naskýtají čím dál tím hezčí pohledy na celý masív Triglavu i s jeho nejvýšší horou a také na jezero Bohinj

Z vrcholu vede několik tras. My jsme se vydali na nedaleký vrchol Orlove Glave ve výšce 1682 metrů. Pokud byste nechtěli šlapat i tady se dá vyjet sedačkovou lanovkou.

Přestože Vogel i Orlove Glove díky lanovkám jsou snadno dostupné, pořád si zachovávají ráz divoké přírody a určitě tady nepotkáte davy turistů. Tento výlet byl jeden z našich největších zážitků během našeho pobytu ve Slovinsku. Trochu zklamaní jsme byli z jezera Bled. Jezero patří bezesporu k největším lákadlům Triglavského národního parku a podle toho také vypadá pobřeží plné turistů a hotelových komplexů. Atrakcí je Bledský hrad stojící na skále nad jezerem a kostel stojící na ostvově uprostřed jezera, k němuž se můžete nechat odézt loďkou, ale připravte si značnou sumu pěněz protože tento krátký výlet vás přijde dráž než výlet lodí z Piranu do Terstu. 

Scenérie jezera a okolí je opravdu krásná a není divu, že je často námětem pohlednic a propagačních materiálů, ale díky množství turistů ztratila část své přirozenosti.

Nedaleko jezera Bled se nachází soutěska Vintgar. Vede tudy dřevěná lávka a můžete tady pozorovat různá zákoutí řeky. Procházka mi připoměla náš výlet do Jánošíkový dier a trasu podél Bílé Opavy. 

Veliká Planina je součástí Kamnických Alp a je to místo, kde mají pastýři své usedlosti. Podobně jako na Vogel se tady dá vyjet kabinkovou lanovkou. Poté můžete pokračovat pěšky nebo si až nahoru k vesničce vyjet sedačkovou lanovkou. Toto místo mě okouzlilo - stavení jsou na zelené louce, okolo skalnaté pohoří a všude pasoucí se krávy.

Slovinsko nás okouzlilo, je to země plná překvapení. Už teď se těším až se tady vydáme podruhé a snad se nám podaří prozkoumat ololí řeky Soči.

Za nápady 2016 | Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky